Aktualności

Stowarzyszenie będzie mogło założyć 7 osób!
Chcesz założyć stowarzyszenie? Sprawdź, jakie kroki są konieczne do tego, żeby rozpocząć działalność społeczną jako stowarzyszenie, zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać w maju 2016. Ma być sprawniej i łatwiej, ponieważ wystarczy mniej osób do założenia organizacji.
Plany reformy III sektora
Powstaje Narodowy Program Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Projekt ma powstać do czerwca, pilotaże planowane są na 2017 r., a realizacja całego Programu w 2018. Planowane zmiany są bardzo szerokie, mają dotyczyć w zasadzie całego pozarządowego życia, w tym finansów, prawa, wolontariatu, reprezentacji III sektora i dotychczas funkcjonujących podmiotów takich jak RDPP.
Podatek dochodowy od osób prawnych w NGO
W marcowym kalendarzu NGO ważne są dwie daty. Pierwsza, 21 marca – warto wtedy przypomnieć sobie o pięknie otaczającego nas świata. Druga to 31 marca – ostatni dzień składania obowiązkowej deklaracji CIT. Wiosnę każdy przywitać potrafi. CIT może sprawić trochę kłopotu, dlatego doradczyni poradnik.ngo.pl podpowiada, co należy z tym zrobić.
Nowelizacja pożytku przyjęta.
16 marca 2016 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działalności pożytku publicznego. Ustawa trafiła od razu do Senatu, który dzień później nie wniósł poprawek. Czeka ona więc teraz na podpis prezydenta. Ustawa poszerza sferę pożytku oraz potwierdza uprawnienia Senatu do współpracy z organizacjami pomagającymi Polakom za granicą, głównie na wschodzie.
Zbiórki publiczne.
Co jest zbiórką publiczną? Gdzie należy ją zgłosić? Jak wygląda formularz zgłoszenia? Informacje na temat zbiórek publicznych to wiedza, która jest niezbędna w sprawnym działaniu obywatelskim.
Więcej funduszy strukturalnych na najważniejsze działania UE
Komisja przyjęła na początku stycznia 2016 r. komunikat w sprawie wsparcia unijnej strategii na rzecz wzrostu, planu inwestycyjnego oraz priorytetowych obszarów Komisji ze środków pochodzących z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (EFSiI) przez najbliższe dziesięć lat.
7 kluczowych dokumentów w NGO
Czy macie porządek w obowiązkowych dokumentach NGO? Liderko, liderze, zarządzie organizacji, sprawdźcie, co powinno znaleźć się w segregatorze z kluczowymi dokumentami. I czy są one aktualne. Dzięki temu będziecie działać wiarygodnie i zgodnie z prawem.
Jak przekazać jeden procent za 2015 rok?
Sprawdź, czy możesz przekazać 1% podatku, wybierz organizację pożytku publicznego (OPP), którą chcesz wesprzeć, wypełnij PIT i zapłać podatek – przypominamy, co należy zrobić, aby przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Światowy Dzień Wyborów
Z okazji przypadającego 4 lutego Światowego Dnia Wyborów, program Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego przypomina formułowane od lat postulaty: prawo wyborcze oraz organizacja wyborów potrzebują zmian. Zgodnie z kalendarzem najbliższe ogólnopolskie wybory przypadają za dwa lata. Wykorzystajmy ten czas na ułatwienie obywatelom i obywatelkom udziału w wyborach.
Najważniejsze obowiązki NGO
Miesiąc styczeń dla NGO to czas wielu obowiązków związanych ze starym rokiem i decyzji na nowy rok. Z gąszcza ważnych dla NGO rzeczy wybraliśmy kilka, o których nie można zapomnieć.


"Kontury polityki całkowicie się rozpływają. Trudno rozpoznać, o co w niej chodzi; czy w ogóle o coś więcej niż tylko o następny sukces wyborczy. Obywatele mają poczucie, że pozbawiona normatywnego jądra polityka coś przed nimi ukrywa. Ten deficyt znajduje odzwierciedlenie zarówno w odwrocie od zorganizowanych form polityki, jak i w gotowości zwykłych obywateli do protestu."

Jürgen Habermas