Aktualności

Posłowie za nieodpłatną pomocą prawną
Wszystkie kluby parlamentarne pozytywnie przyjęły projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, którego pierwsze czytanie odbyło się 13 maja 2015 r. na posiedzeniu Sejmu. Projekt został skierowany do dwóch komisji sejmowych: Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
5,6 milona spraw w Systemie Rejestrów Państwowych
Ponad 5,6 mln spraw załatwiono w nowym Systemie Rejestrów Państwowych w czasie dwóch miesięcy działania aplikacji Źródło - podsumowuje MSW. Często spowalnia, zawiesza się, sypie błędami - piszą Czytelnicy.
Najwięcej dotacji wzięły organizacje z Mazowsza
Organizacje z województwa mazowieckiego zgarnęły w ostatnich latach zdecydowanie największą część dotacji, zarówno z publicznych, jak i z prywatnych źródeł. Z samych tylko 8 mld zł środków z UE, które zasiliły sektor pozarządowy, prawie 2 mld trafiły do fundacji i stowarzyszeń z Mazowsza.
Pomoc dla Nepalu
Zespół Ratunkowy prowadzony przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) przed godziną 5.00 rano dotarł do stolicy Nepalu Katmandu. Grupa ma na miejscu nieść pomoc medyczną i rozpozna potrzeby humanitarne. Dotarcie do miejsca tragedii zajęło mniej niż 48 godzin.
Zarząd powiatu będzie teraz uchwalać regulamin starostwa
Zarząd powiatu, a nie jak dotychczas rada, będzie uchwalać regulamin organizacyjny starostwa powiatowego - zdecydował w piątek Sejm, nowelizując ustawę o samorządzie powiatowym.
Więcej pieniędzy na szkolne gabinety
Do 15 maja można składać wnioski do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zwiększenie kwot części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2015 z 0,4% rezerwy z tytułu wyposażenia gabinetów lekarskich w szkołach.
ChildAlert - system nie zawiódł!
Zaledwie kilkanaście godzin trwały poszukiwania 10-letniej dziewczynki, która zaginęła we wtorkowe popołudnie we Wołczkowie. Wszystko dzięki systemowi ChildAlert, służącemu do natychmiastowego rozpowszechniania w mediach wizerunku i informacji o zaginionym dziecku.
1% dla organizacji i osób, które znamy
Z deklaracji Polaków na temat motywów przekazywania 1% wynika, że osobista znajomość organizacji lub osoby (w przypadku wpłaty na subkonto) ma większy wpływ na ich decyzje niż obecność organizacji w mediach.
Przedstawiciele Trzeciego Sektora docenieni w Radzie Działalności Pożytku Publicznego
Szykowana w sejmie nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ma wzmocnić pozycję przedstawicieli trzeciego sektora w ogólnopolskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
Najwyższa Izba Kontroli szkoli samorządowców
- Dzielimy się z samorządami naszą wiedzą i doświadczeniem, bo zależy nam, by jak najlepiej radzili sobie ze swoimi zadaniami - mówi prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski.
Inicjatywa lokalna? Gminy z niej nie korzystają
Fundacja im. Stefana Batorego zapytała 240 gmin w Polsce (15 gmin w każdym województwie), czy i jak wpierają inicjatywy mieszkańców.
Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego
Jeśli organizacja pożytku publicznego utraci status OPP, wówczas zgromadzone przez nią i niewydane pieniądze z 1% przekazywane będą na specjalnie utworzony Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Będą tam też trafiać nieprawidłowo wydane pieniądze z 1%. To kolejna propozycja przewidziana w projekcie nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
W samorządach króluje papier
Najwyższa Izba Kontroli, sprawdziła jak w urzędach wygląda e-administracja. Słabo- elektroniczny obieg dokumentów wygląda źle, cały czas króluje papier
projektyobywatelskie.pl
Ruszył portal projektyobywatelskie.pl, na którym przedstawione są wszystkie przedsięwzięcia dofinansowane w ramach Grantu Blokowego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy
Bezpłatna pomoc prawna w samorządach
Resort sprawiedliwości chce, żeby w udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej były zaangażowane samorządy. Według nowego projektu porad będą udzielać adwokaci lub radcy na podstawie umowy zawartej z powiatem.
Nie wiesz komu przekazać 1% ?
Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2014 r. publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS
Nowe prawo o stowarzyszeniach.
18 lutego 2015 r., na wspólnym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, powołano Podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw. Pracami podkomisji pokieruje poseł Tadeusz Tomaszewski.
VI Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji
Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow, organizowany przez Fundację Artystyczną PERFORM, doczekał się swojej VI edycji. W tym roku po raz pierwszy uczestnicy będą mogli rozwijać aspekt performatywny improwizacji kontaktowej – w odróżnieniu od pierwszych pięciu edycji, które były bardziej skoncentrowane na aspekcie społecznym i edukacyjnym. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 1–6 lipca 2015 roku w Warszawie.
Rady seniorów są tylko w kilkudziesięciu gminach.
(PAP) Rady Seniorów, których zadaniem jest m.in. aktywizowanie osób starszych i proponowanie korzystnych dla nich inicjatyw, funkcjonują obecnie jedynie w kilkudziesięciu z blisko 2,5 tys. gmin w Polsce – wynika z danych zaprezentowanych w poniedziałek. Okazją ku temu była konferencja „Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania”, zorganizowana przez sejmową komisję polityki senioralnej oraz Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.


"Kontury polityki całkowicie się rozpływają. Trudno rozpoznać, o co w niej chodzi; czy w ogóle o coś więcej niż tylko o następny sukces wyborczy. Obywatele mają poczucie, że pozbawiona normatywnego jądra polityka coś przed nimi ukrywa. Ten deficyt znajduje odzwierciedlenie zarówno w odwrocie od zorganizowanych form polityki, jak i w gotowości zwykłych obywateli do protestu."

Jürgen Habermas